Rozsądne ustalanie granic
Zmiany, które zachodzą w nastoletnim życiu dziecka są równie trudna dla dziecka, jak i dla rodzica. Są jednak niezbędne do tego, aby dziecko stało się niezależną jednostkę. Jest to naturalny etap rozwoju. Jeśli rodzic to rozumieją, łatwiej będzie jemu oraz dziecku przejść przez ten trudny czas.
Warto ustalać nastolatkowi takie granice, które można poszerzać.
Warto mieć w zanadrzu kilka alternatyw, z których nastolatek może wybierać, tak aby miał poczucie, że decyzje również zależą od niego.
Warto tłumaczyć i argumentować swój punkt widzenia ale nie należy zapominać, o słuchaniu tego, co ma do powiedzenia dziecko. Nastolatki zwykle są uważnymi obserwatorami, "wyłapują" każdą niepewność, różnice zdań między rodzicami, wątpliwości.
Warto być rodzicem działającym na zasadach partnerstwa i szacunku. Rodzicem konsekwentnym, ale też wyrozumiałym wobec odstępstw od ustalonych zasad. To taka postawa, która procentuje i przybliża sukces wychowawczy.
Wychowywanie nastolatka przypomina czasem balansowaniem na linie. Cierpliwość i opanowanie pozwala utrzymać równowagę.
Wewnętrzna równowagarodzicielska
Mierzenie się z buntem nastolatka i wspieranie dziecka wkraczającego w wiek dorastania wymaga od rodzica w pierwszej kolejności dbania o siebie, swoje potrzeby i równowagę wewnętrzną. Tylko taka harmonia daje rodzicowi możliwość adekwatnego radzenia sobie ze swoimi uczuciami. Silny, spokojny rodzic przekazuje dziecku własną odwagę, pozytywną energię oraz może nauczyć je jak poradzić sobie z negatywnymi emocjami. W ten sposób uczy również dziecko, jak akceptować i przeżywać emocje. Niespójny przekaz: pozytywne słowa i niepewny ton głosu traci moc oddziaływania.
Warto zadbać o siebie i swoje potrzeby aby być wzorem i ostoją na trudne chwile dla siebie i dziecka.