Psychoterapia bez limitu wiekowego


Psychoterapia niewątpliwie stanowi skuteczną formę pomocy dla osób dorosłych. Mimo, iż jest dziedziną bardzo szybko rozwijającą się, decyzja o podjęciu psychoterapii nadal dla wielu osób nie jest sprawą łatwą. Pacjentom wciąż towarzyszą obawy o to, jak ocenią ten krok inni, czy nie zostaną odebrani przez świat jak ktoś, kto "zupełnie zwariował", zastanawiają się czy warto..., czy można..., czy powinni... Pojawiają się też wyrzuty, bo przecież "wiele spraw potrafię rozwiązać, tylko z samym sobą idzie mi jakoś nie tak..."


Na szczęście - zarówno psychoterapeutów, jak i pacjentów - społeczne postrzeganie korzystania z psychoterapii zmienia się znacznie na korzyść osób dbających o własne życie uczuciowe i zdrowie psychiczne. Pacjenci odkrywają, że coraz więcej osób, często z bliskiego otoczenia, decyduje się na podjęcie terapii, dając sobie w ten sposób szansę na wprowadzenie zmiany w swoim życiu.

Relacja terapeutyczna, będąca ważną częścią procesu terapii różni się od relacji koleżeńskich o tyle, że nie opiera się na pocieszaniu, dawaniu rad, czy szukaniu pozytywów. Jest natomiast życzliwym i szczerym dzieleniem się z pacjentem sposobem rozumienia jego problemów. Może to wywoływać różnorakie emocje, dawać ulgę, poczucie wsparcia, ale również budzić niepokój, a czasem niepewność i obawy. "Dotykanie" wspomnień, przywoływanie sytuacji, które wywołują i przypominają nieprzyjemne uczucia, jest wielokrotnie koniecznym warunkiem tego, aby przepracować przyczyny cierpienia i dyskomfortu. Terapeuta w przeciwieństwie do bliskich osób jest przygotowany do takiej pracy.

Terapia w indywidualnym kontakcie jest pomocna w przypadku takich trudności jak depresja, afektywne zaburzenia nastroju, zaburzenia emocjonalne, zespół stresu pourazowego (PTSD), zaburzenia lękowe, fobia społeczna, lęk o zdrowie (GAD), ataki paniki, zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne, zaburzenia osobowości, kryzysy życiowe, skutki nadmiernego stresu, konflikty w relacjach. Psychoterapia jest metodą, którą dorośli pacjenci wybierają również ze względu na skuteczność w leczeniu problemów towarzyszących zaburzeniom.